Eisenach

Przewozy Autokarowe do Eisenach, Niemcy
Autokary Sindbad, Eurolines MądelTrans

Eisenach – czterdziestotysięczne miasto w Turyngii, leżące nad rzeką Horsel, ok. 50 km na zachód od Erfurtu w Środkowych Niemczech. Miasto zostało założone ok. 1150 r. ale jako miejscowość, Eisenach wymieniane jest w dokumentach źródłowych znacznie wcześniej.

Początki miejscowości wiążą się ściśle z wybudowanym w tym miejscu zamkiem Wartburg, który w XII w. stał się główną rezydencją Ludowingów. W połowie XIII w. przeszedł on w ręce Wettinów, a sam zamek i miasto stało się czołowym ośrodkiem Turyngii.

Tanie Bilety Autokarowe do Eisenach.
Sprawdź i Porównaj ceny w 2 Systemach Rezerwacyjnych

voyager   euroticket

Na przełomie XV i XVI w. z miastem i zamkiem związana była postać twórcy Reformacji Marcina Lutra. W Eisenach m.in. tłumaczył on Biblię na język niemiecki, a samo miasto stało się jednym z pierwszych centrów reformacyjnych. W Eisenach urodził się kompozytor Jan Sebastian Bach. Jego ojciec, Johann Ambrosius Bach pracował tu jako muzyk.

Po śmierci księcia Eisenach w 1741 r. miasto stało się częścią księstwa Saksonii-Weimaru – Eisenach, które w połowie XVIII było uważane za centrum kulturalne Niemiec. W późniejszym okresie miasto i zamek często odwiedzał jeden z największych poetów niemieckich Johann Wolfgang Goethe.

Tanie Bilety Polska - Eisenach

Stosunkowo wcześnie, bo już z początkiem XIX w. rozpoczęła się wmieście rewolucja przemysłowa. Powstały wówczas pierwsze fabryki. W 1847 r. miasto połączyła linia kolejowa, która spieła je z: Halle, Erfurtem, Lipskiem i Frankfurtem. Przełom XIX i XX w. okazał się okresem najbardziej dynamicznego rozwój miasta. Powstał wówczas pierwszy zakład produkujący samochody, założony w roku 1896 – Automobilwerk Eisenach, a miasto otrzymało pierwszą linię tramwajową.

Budowlany boom tego okresu na wiele lat zadecydował o architektonicznym układzie i wyglądzie miasta. Na południe od zabytkowego centrum, na zboczach doliny Mariental, zaczęły powstawać bogate dzielnice willowe z rezydencjami i pałacami należącymi do właścicieli fabryk i posiadaczy z klasy wyższej. Do dzisiaj stare dzielnice Eisenach są jednymi z najważniejszych przykładów wzorowego planowania przestrzennego. W mieście tego okresu istniała jedna z większych gmin żydowskich w Niemczech. W roku 1949 wskutek powojennego podziału miasto zostało przydzielone NRD. Wewnętrzna granica Niemiec przebiegała niecałe 10 km na zachód od niego. Od tego czasu, na prawie 40 lat miasto dotknęła recesja. Ubyło ludności, a samo Eisenach „upiększono” osiedlami z wielkiej płyty. Wiele zakładów przemysłowych znacjonalizowano lub pozamykano. W słynnych miejscowych zakładach motoryzacyjnych rozpoczęto produkcję „Mercedesa Wschodu” – Wartburga.

Lepsze czasy miasta nadeszły już po zjednoczeniu Niemiec w roku 1990. Fabryka samochodów została przejęta przez Opla. Znaczny wzrost zanotowała turystyka. Turystycznym magnesem miasta stał się słynny zamek Wartburg, który w roku 1999 wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

O dawnej świetności miasta świadczy wiele zachowanych do dzisiaj zabytków. A ma ich Eisenach bardzo wiele. Można tu wymienić kościoły: romański św. Mikołaja (z 1180 r.), św. Jerzego (XII w.), kościół dawnego klasztoru Dominikanów, neogotycki św. Elżbiety (z 1880 r.), św. Anny (z 1226 r.), św. Krzyża (z 1690 r.), romańską kaplicę św. Klemensa (XIII w.), bramę św. Mikołaja, barokowy ratusz, Karlsplatz – centralny plac miasta, stara zabudowa na którą składają się dawne domy kupieckie, pozłacana fontanna w rynku z roku 1549 (z postacią św. Jerzego – patrona Eisenach), fragmenty dawnych murów miejskich, słynny zamek Wartburg, klasycystyczny pałac Bechtolsheim, siedemnastowieczny zamek Fischbach, barokowy domek myśliwski (Jagdschloss Hohe Sonne) na południe od miasta w Lesie Turyńskim i wiele innych.

Miasto słynie ze swoich muzeów. W Eisenach znajduje się jedno z pierwszych poświęconych życiu i twórczości Jana Sebastiana Bacha, Kolejnym niezmiernie ciekawym jest muzeum Marcina Lutra. Rozwojowi i tradycjom motoryzacyjnym miasta poświęcone jest kolejne z nich. Dalej: Thüringer Muzeum (Muzeum Porcelany), Muzeum Sztuki, Muzeum Wagnera, Muzeum niemieckiej Socjaldemokracji i in.

Leżące w centrum Niemiec Eisenach jest łatwo dostępne. Znajduje się przy autostradzie A 4 biegnącej z Frankfurtu do Erfurtu i Drezna. Kolejna autostrada A44 jest jeszcze w budowie. Do miasta dochodzą doskonałe drogi krajowe. Eisenach leży na szlaku kolejowym Frankfurt – Drezno. Około 200 km na południowy-zachód od Eisenach znajduje się największe lotnisko Niemiec – Frankfurt Airport. Lotnisko to utrzymuje bezpośrednie połączenia z Polską (z Bydgoszczą, Gdańskiem, Katowicami, Krakowem, Lublinem, Poznaniem, Rzeszowem, Warszawą, Wrocławiem).

Obecnie jedną z ciekawszych ofert podróży z Polski do Eisenach mają przewoźnicy autokarowi. Połączenia autokarowe do Eisenach są tanie, wykonywane komfortowymi pojazdami, realizowane z kilku miast i co ważne bezpośrednio, bez żadnych zbędnych przesiadek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]