Freiburg

Przewozy Autokarowe do Freiburga, Niemcy
Autokary Sindbad, Eurobus Eurolines, Agat, Autokar Polska

Freiburg (Fryburg Bryzgowijski) – ponad dwustutysięczne miasto, leżące nad rzeką Dreisam (dopływem Renu), w kraju związkowym Badenia – Wirtenbergia, w południowo-zachodnich Niemczech, tuż przy granicy z Francją i Szwajcarią. Często mylone ze szwajcarskim miastem Fryburg położonym nad rzeką Sarine.

Tanie Bilety Autokarowe do Freiburga.
Sprawdź i Porównaj ceny w 2 Systemach Rezerwacyjnych

voyager   euroticket

Niemiecki Fryburg położony jest w winiarski rejonie, u podnóża Czarnego Lasu (Szwarcwaldu) – zrębowego masywu górskiego, w jednym z najcieplejszych rejonów Niemiec, który dzierży rekord ciepła tego kraju: 40,2°C. Herbem miasta jest czerwony krzyż św. Jerzego, a on sam jest patronem miasta. Krzyż pochodzący z 1368 r. jest umieszczony również na miejskiej fladze. Wygląda ona identycznie jak flaga angielska (kraj ten ma zresztą tego samego patrona).

 Tanie Bilety Polska - Freiburg

Fryburg został założony na początku XII w. przez księcia Konrada i Bertolda III Zähringena jako wolne (Frei) i wzmocnione/umocnione (burg) miasto. Usytuowany na skrzyżowaniu szlaków handlowych biegnących z okolic Morza Śródziemnego nad Morze Północne i z terenów naddunajskich do obszarów nad Renem Fryburg czerpał zyski z handlu. Miasto zasłynęło również z kopalni srebra, które stały się ważnym źródłem kapitału i uczyniły z niego jedno z najbogatszych miast średniowiecznej Europy. W XIV wieku Fryburg wybijał nawet własne monety. O statusie miasta mogły świadczyć jego budowle. Samych kościołów i klasztorów było we Freiburgu wówczas około trzydziestu! Miasto nie poddało się ogarniającemu Niemcy nowemu ruchowi – Reformacji i stało się jednym z najważniejszych bastionów katolicyzmu w obszarze Górnego Renu. Niestety, miasto miało swoje ciemne strony, stało się jednym z aktywniejszych ośrodków, walki z czarownicami, miastem w którym nierzadko płonęły stosy. Burzliwy okres miasta nastał na przełomie XVII i XVIII w. Szczególnie ucierpiało podczas wojny trzydziestoletniej. Po jej zakończeniu Fryburg zamieszkiwała ledwie szósta część populacji. W trakcie zawieruchy wojennej miasto zmieniało właścicieli przechodząc w ręce: Austriaków, Francuzów, Szwedów, Hiszpanów lub niemieckich konfederatów. Od XVIII do XIX w. zostało siedzibą administracyjną regionu w ramach państwa Habsburgów. W 1805 roku, miasto, wraz z obszarem Bryzgowijskim i Ortenau, stało się częścią Baden. W 1827 r. powołano do życia Archidiecezję Fryburską, a samo miasto stało się siedzibą biskupów katolickich. Fryburg zapisał się w umysłach jako synonim bogactwa i wysokiego standardu życia, prężnego handlu, centrum katolicyzmu i nauki, której kuźnią był tamtejszy uniwersytet. Miasto ponownie zostało ciężko doświadczone podczas II wojny światowej.

Ze względu na piękno krajobrazów, ciepły i słoneczny klimat, łatwy dostęp do gór Schwarzwaldu, Freiburg stał się modnym i pożądanym ośrodkiem turystyki regionalnej. Atrakcją turystyczną jest tam malownicza trasa kolejki linowej (najdłuższa w Niemczech – 3,6 km) od Günterstal do Schauinsland. Miasto posiada liczne zabytki. Należą do nich: gotycka katedra NMP, liczne gotyckie kościoły, szesnastowieczny ratusz czy górujące nad miastem ruiny zamku Schlossberg. Ze wzgórza zamkowego roztacza się rozległa panorama na miasto i całą okolicę. Wzgórze z miastem łączy kolejka linowa Schlossbergbahn. Osobliwościami Fryburga są place: Augustinerplatz – jeden z centralnych placów starego miasta z wieloma restauracjami i klubami; Münsterplatz (Plac Katedralny) – największy plac we Fryburgu. Codziennie z wyjątkiem niedziel odbywają się na nim targi. Czy wreszcie Platz der Alten Synagoga (Plac Starej Synagogi)- jeden z ważniejszych placów na obrzeżach starego miasta. Sama synagoga, od której wziął swoją nazwę, została zniszczona przez nazistów podczas Nocy Kryształowej w 1938 r.

Freiburg Breisgau oferuje również odwiedzającym ogród botaniczny i arboretum, muzea, teatry, sale koncertowe, biblioteki i uczelnie. Z miastem związanych jest wiele postaci jak choćby Edyta Stein, Max Weber czy pochodzący stamtąd trener niemieckiej reprezentacji Joachim Loew.

W 2010 roku Fryburg został wybrany Europejską Stolicą Roku w uznaniu za wzorową, konsekwentnie realizowaną od wielu dekad, zrównoważoną urbanistykę.

Fryburg posiada bardzo dobry dojazd. Miasto leży przy autostradzie A5 biegnącej z Frankfurtu nad Menem do szwajcarskiej Bazylei. Podobnie przebiega przez miasto ruchliwy szlak kolejowy. Niedaleko miasta położone jest wspólne dla trzech państw lotnisko: Bazylea – Mulhouse/Freiburg. Leży ono 6 km w kierunku północno-zachodnim od Bazylei, 22 km w kierunku południowo – wschodnim od francuskiego Mulhouse i 70 km na południe od Freiburga. Lotnisko zarządzane jest przez instytucje sąsiadujących krajów, a budynki na nim podzielone są na krajowe sekcje – szwajcarską i francuską. Port w Bazylei obsługuje rocznie ok. 6 mln pasażerów. Mieści się na nim baza filii tanich linii lotniczych EasyJet – linii Easy Jet Switzerland, która jest największym użytkownikiem tego portu lotniczego. Lotnisko posiada bezpośrednie połączenie z Polską (easyJet lata stamtąd do Krakowa). Mimo wygodnego połączenia lotniczego warto przyjrzeć się również ofercie przewoźników autokarowych. Połączenia autokarowe do Frubyrga obsługiwane są z kilku Polskich miast i realizowane są bez przesiadki, w sposób bezpośredni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]