Fulda

Przewozy Autokarowe do Fuldy, Niemcy
Autokary Sindbad, Eurobus Eurolines, Ecolines

Fulda – sześćdziesięciopięciotysięczne miasto nad rzeką Fulda, w kraju związkowym Hesja, w samym centrum Niemiec. Najbliższymi większymi miastami od Fuldy są: Frankfurt nad Menem (ok. 100 km na południowy – zachód), Kassel (ok. 90 km na północ) i (ok. 160 km na południowy – wschód) Norymberga. Początki miasta związane są z założonym w połowie VIII w. klasztorem benedyktynów, wokół którego z czasem zaczęła powstawać i rozrastać się miejscowość.

Tanie Bilety Autokarowe do Fuldy.
Sprawdź i Porównaj ceny w 2 Systemach Rezerwacyjnych

voyager   euroticket

Tamtejszy klasztor „baza” misjonarzy, wyruszających wraz armią Karola Wielkiego na podboje pogańskiej wówczas Saksonii. W opactwie tym działał m.in. Raban Maur (ok. 780−856), jeden ze znaczniejszych uczonych czasów karolińskich. To dzięki niemu i jego działalności Fulda stała się najsławniejszym ośrodkiem szkolnym w Cesarstwie Franków.

Tanie Bilety Polska - Fulda

Fulda jest siedzibą biskupstwa, które założył jeszcze św. Bonifacy, obecnie patron Niemiec. W tamtejszej katedrze do dziś przechowywane jest ciało świętego, a ona sama jest miejscem spotkań niemieckiego Episkopatu. Wielokrotnie przebudowywane miasto swój architektoniczny charakter nabrało w ok XVIII w. Przytłaczająca ilość budynków w stylu barokowym sprawia, że do dziś Fulda określana jest „barokowym miastem”. Styl baroku nadano również budowlom wcześniejszym przebudowując je i podporządkowując panującemu w mieście stylowi.

W 1764 roku w mieście założono fabrykę porcelany, której wyroby z czasem stały się jego wizytówką. Mimo krótkiej działalności firmy jakość jej produktów do dzisiaj budzi pożądanie kolekcjonerów.

W czasach napoleońskich miasto było odwiedzane przez armię cesarską jako jeden z punktów przystankowych. Dekretem samego cesarza z roku 1802 r. rozwiązano nawet tamtejsze biskupstwo.

Obecna Fulda posiada wiele wartych zobaczenia zabytków. Należą do nich: wzorowana na bazylice św. Piotra w Rzymie katedra Świętego Zbawiciela i św. Sebastiana (zbudowana w VIII i przebudowywana aż do XVIII wieku); kościół św. Michała (z IX w.); kościół św. Ducha; miejski pałac (z XVIII w.); kościół farny (z XVIII w.); stary ratusz (z pocz. XVI w.) czy klasztor Franciszkanów. Przy pałacu warto zatrzymać się w tamtejszym ogrodzie, zwiedzić oranżerię i bażanciarnię. Jednakże bardziej niż z zabytków, Fulda znana jest obecnie z mieszczącej się tam słynnej fabryki opon.

Miasto ze względu na swe centralne położenie jest ważnym węzłem komunikacyjnym. Zwłaszcza dla ruchu kolejowego. Fuldę obsługują koleje regionalne jak i kolej dużych prędkości. Ośrodek ten posiada bezpośrednie połączenia kolejowe z głównymi miastami Niemiec jak: Hamburg, Monachium, Berlin, Frankfurt czy Kassel, a także z niektórymi europejskimi stolicami: Kopenhagą, Warszawą, Mińskiem, Moskwą, Wiedniem czy Bazyleą. Do miasta prowadzą autostrady: A7 od północy i A66 od południowego – zachodu. Oprócz wymienionych miasto otacza sieć dróg krajowych. Chcąc wybrać się do Fuldy drogą powietrzną trzeba wiedzieć, że najbliższe temu miastu lotnisko (mające połączenia z Polską) znajduje się we Frankfurcie nad Menem. Lotnisko utrzymuje loty do: Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Poznania, Rzeszowa, Warszawy i Wrocławia.

Wybierając się do Fuldy warto przyjrzeć się ofercie przewoźników autokarowych. Ich połączenia autokarowe do Fuldy obsługiwane są z kilku Polskich miast i realizowane w sposób bezpośredni, bez przesiadki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]