Przewozy Autokarowe do Emden, Niemcy
Autokary Sindbad, Riviera
Emden – pięćdziesięciotysięczne miasto, w kraju związkowym Dolna Saksonia, u ujścia rzeki Ems do Morza Północnego, w Północno-Zachodnich Niemczech. Emden jest jednym z niemieckich portów nad Morzem Północnym. Dokładna data założenia tego miasta jest nie znana ale jego powstanie szacuje się mniej więcej na 800 rok. W XVI w. Emden, pod rządami regentki Fryzji – hrabiny Anny Oldenburg, stało się centrum reformacji.
Starała się ona usilnie znaleźć „trzecie wyjście” między Luteranizmem a Katolicyzmem. I tu można doszukać się akcentu polskiego gdyż Anna Oldenburg zaprosiła do Emden Jana Łaskiego (do 1521 r. sekretarza króla Zygmunta Starego), który miał wypracować rzeczony kompromis.
Tanie Bilety Autokarowe do Emden.
Sprawdź i Porównaj ceny w 2 Systemach Rezerwacyjnych
W roku 1534 Jan Łaski otrzymał z rąk Anny Oldenburg nominację na proboszcza parafii w Emden i stanowisko efora (najwyższego urzędnika) wszystkich kościołów we Fryzji. Jego działalność zaowocowała organizacją zborów ewangelickich we wschodniej Fryzji, a następnie (po wygnaniu) i w Anglii. Emden nie zawsze było w niemieckich rękach. Zdarzało się, że burza dziejowa raz wpychała je w ręce Holendrów, innym razem w ręce Francuzów. W XVII w. znajdowało się pod wpływami holenderskimi. Tam też po raz pierwszy ujrzała światło dzienne pierwsza drukowana – tłumaczona na holenderski język – Biblia. W połowie XVIII w. Emden anektowały Prusy.
W czasach napoleońskich ponownie dostało się w ręce holenderskie. W tym czasie zaczął się okres uprzemysławiania miasta. Znacznie przyczynił się do tego powstały duży kanał: Dortmund – Ems, który połączył Emden bezpośrednio z Zagłębiem Ruhry, dając miastu dostęp do surowców i technologii. W Emden zaczęły powstawać zakłady papiernicze i pierwsze stocznie. Jedna z większych powstała tam w roku 1903 i istnieje do dziś. Stocznie wymusiły poprawę infrastruktury morskiej i budowę portów szybko czyniąc z Emden morski port Zagłębia Ruhry. W Emden następował przeładunek surowców: węgiel, który płynął z Zagłębia na północ i ruda z eksportu – głównie ze Szwecji przesyłana dalej do hut Zagłębia. Wymiana surowców w porcie trwała aż do roku 1970.
Zabytków, świadków przeszłości miasta, w Emden nie ma już wiele, gdyż miasto ucierpiało bardzo w trakcie nalotów alianckich podczas II wojny św. Stare centrum zostało wówczas niemal całkowicie zmiecione z powierzchni ziemi. Nieliczne zabytki jak siedemnastowieczny Nowy Kościół czy ratusz miejski można podziwiać jednak do dziś.
Współczesne Emden to miasto przemysłowe. Kwitnie w nim głównie przemysł samochodowy i stoczniowy. Znajduje się tam zakład Volkswagena produkujący popularny model Passata. Emden to jeden z większych centrów remontów i budowy statków, w tym jednostek specjalistycznych jak: lodołamacze, pogłębiarki, statki do przewozów towarów nietypowych itp. W mieście swoją siedzibę posiada firma lotnicza Ostfriesische Lufttransport i uniwersytet techniczny.
Do Emden można w prosty sposób dostać się drogą morską, lądową (autostrady A31 i A28), koleją i drogą powietrzną. Najbliższe Emden lotniska znajdują się w: Dortmundzie, Dusseldorfie, Hamburgu i Amsterdamie. Wszystkie mają bezpośrednie połączenia z Polską. Jednakże by nie zaprzątać sobie głowy podróżą łączoną najlepszą opcją przejazdu do tego miasta wydają się być połączenia autokarowe. Realizują je różni przewoźnicy z kilku miast w Polsce i co ważne, tanio, bezpośrednio i bez przesiadki.