Dortmund

Lotnisko Dortmund (DTM)

Międzynarodowy port lotniczy Dortmund położony jest ok. 10 km na wschód od centrum Dortmundu w Nadrenii Północnej Westfalii w Zachodnich Niemczech. Lotnisko jest jednym z ważniejszych portów Zagłębia Ruhry. Rocznie obsługuje ok. 1,9 mln pasażerów. Najwięcej podróżnych – ponad 2,3 mln – skorzystało z usług portu w roku 2008.  Hasłem reklamowym portu jest slogan: „Bliżej niż myślisz”.

Dynamiczny rozwój lotniska w Dortmundzie nastąpił po roku 2000, od kiedy upodobały sobie go wchodzące przebojem na rynek tanie linie lotnicze. Tak jest również obecnie. Lotnisko obsługuje przede wszystkim tanie linie lotnicze i przewoźników czarterowych. Z uwagi na krótki pas startowy, długości 2000 m, może przyjmować najwyżej samoloty średniego typu: Boeing 737 czy Airbus A 320. Pierwszym poważniejszym użytkownikiem lotniska w Dortmundzie była tania linia lotnicza Air Berlin, która rozpoczęła z niego, w roku 2002, tanie przeloty do Londynu, Mediolanu i Wiednia, a w sezonie wakacyjnym w rejony basenu Morza Śródziemnego. W roku 2004 tania linia EasyJet uczyniła lotnisko w Dortmundzie swoim hubem (centrum operacyjnym), a trzy lata później zadomowił się na nim inny tani przewoźnik – linie lotnicze Germanwings. Do niedawna port był także bazą główną i siedzibą tanich linii Eurowings, które zdecydowały się jednak przenieść swoją kwaterę do nieodległego Dusseldorfu.

W niedalekiej przyszłości na lotnisku w Dortmundzie planuje się rozbudowę drogi startowej i jej przedłużenie do 2800 m, zdobycie pozwolenia na organizację lotów w godzinach nocnych, rozbudowę terminala pasażerskiego i jego infrastruktury, poprawienie łączności drogowej z portem i powiększenie oferty transportu publicznego.

Obecnie port lotniczy w Dortmundzie obsługiwany jest przez ekspresowe busy dojeżdżające do dworca głównego w centrum miasta. Z dworca w Dortmundzie co godzinę odjeżdża pociąg do Dusseldorfu. Przewoźnicy autobusowi kursują także do linii metra U 47.

Wizz Air – Ryanair – Rezerwacja i Sprzedaż Tanich Biletów Lotniczych do Niemiec/do Dortmundu

Tanie Przeloty z Wrocławia do Monachium. Rezerwacja i Sprzedaż Biletów Lotniczych.

Przeloty z Polski do Niemiec.

Niskokosztowi przewoźnicy oferują tanie bilety lotnicze do Dortmundu z następujących polskich lotnisk na trasach:

– Lotnisko Kraków Balice – Dortmund – Krakow (RYANAIR)

– Lotnisko Gdańsk Rębiechowo – Dortmund – Gdansk (WIZZ AIR)

– Lotnisko Katowice Pyrzowice – Dortmund – Katowice (WIZZ AIR)

– Lotnisko Warszawa Chopina – Dortmund – Warszawa (od 29 marca 2015 r. WIZZ AIR)

– Lotnisko Wrocław Strachowice – Dortmund – Wroclaw (WIZZ AIR)

Z lotniska w Dortmundzie korzystają następujące linie lotnicze:

Air Berlin (sezonowo: Palma de Mallorca), Air VIA (sezonowo: Burgas), EasyJet (London-Luton), Eurolot (sezonowo: Heringsdorf), Freebird Airlines (sezonowo: Stambuł – Atatürk, Antalya), Germanwings (Monachium, sezonowo: Stambuł – Sabiha Gökçen, Palma de Mallorca, Split), Hamburg Airways (sezonowe czartery: Antalya), Ryanair (Alghero, Faro, Girona, Kraków, od 26 listopada 2013 r. Londyn-Stansted, Málaga, Palma de Mallorca, Porto), SunExpress (sezonowo: Antalya, Stambuł – Sabiha Gökçen, Izmir), Tailwind Airlines (sezonowe czartery: Antalya), Vueling (do 28 marca 2014 r. Barcelona), Wizz Air (Belgrad, Bukareszt-Henri Coanda, Budapeszt, Cluj(Kluż) – Napoca, Gdańsk, Katowice, Skopje, Sofia, Târgu Mureş, Timişoara, Wilno, Wrocław), Wizz Air Ukraine (Donieck, Kijów – Żuliany, Lwów).

Wypożyczalnia aut w Dortmundzie:
https://rentcars.pl/pl/wypozyczalnia-samochodow/dortmund,lotnisko,dortmund,holzwickede.html

Lotnisko Dortmund Wypożyczalnia Samochodów

Lotnisko w Dortmundzie obsługuje bezpośrednio następujące kierunki:

– Bułgaria (Sofia),

– Chorwacja (Split),

– Hiszpania (Girona, Malaga, Palma de Mallorca, Barcelona),

– Litwa (Wilno),

– Macedonia (Skopje),

– Niemcy (Monachium, Heringsdorf),

– Polska (Gdańsk, Katowice, Kraków, Wrocław),

– Portugalia (Faro, Porto),

– Rumunia (Kluż – Napoca, Targu Mures, Bukareszt – Otopeni, Timiszoara),

– Serbia (Belgrad – N. Tesla),

– Turcja (Antalya, Stambuł – Sabiha, Izmir),

– Ukraina (Donieck, Kijów – Żuliany, Lwów),

– Węgry (Budapeszt),

– Wielka Brytania (Londyn – Stansted, Londyn – Luton),

– Włochy (Alghero/Sardynia),

[Głosów:0    Średnia:0/5]