Essen

Przewozy Autokarowe do Essen, Niemcy
Autokary Sindbad, Bartuś, Eurobus Eurolines, Selment, PKS Warmia, Ecolines

Essen – półmilionowe miasto leżące w centrum Zagłębia Ruhry, w kraju związkowym Nadrenia – Północna Westfalia w zachodniej części Niemiec, ok 60km na północ od Kolonii. To także port nad rzeką Ruhrą i kanałem Ren-Herne. Pod względem liczby mieszkańców Essen jest dziewiątym miastem Niemiec.

Pierwsze wzmianki o mieści pochodzą jeszcze z IX w. W okresie średniowiecza Essen znane było z mieszczącego się tam opactwa żeńskiego.

Tanie Bilety Autokarowe do Essen.
Sprawdź i Porównaj ceny w 2 Systemach Rezerwacyjnych

voyager   euroticket

Jego integralną częścią jest do dzisiaj Katedra NMP i Świętych Kosmy i Damiana, której początków również należy się doszukiwać w IX w. Z czasem (ok. XIX w.), Essen przeistoczyło się w miasto górnicze i znany ośrodek wydobywczy, wokół którego jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać zakłady przemysłowe i huty.

Dość powiedzieć, że miasto to stało się centrum znanego na całym świecie koncernu Kruppa. Dzieje słynnej rodziny można obecnie poznać w mieszczącym się w Essen muzeum. Warto wiedzieć, że z Essen pochodzili „Żelazny Kanclerz” Otto Bismarck czy feldmarszałek i późniejszy prezydent Niemiec Paul von Hindenburg.

Tanie Bilety Polska - Essen

Koncentracja przemysłu uczyniła z Essen główny ośrodek przemysłowy Zagłębia Ruhry. Obecnie jest to nadal potężny ośrodek przemysłowy, ale i także prężne centrum finansowe i handlowe. Oprócz dotychczasowych specjalizacji rozwinęły się inne gałęzie przemysłu jak: maszynowy, elektryczny, zbrojeniowy, chemiczny, środków transportu i in. Essen jest również siedzibą wielu firm m.in.: RWE, Hochtief, Con-Energy, Aldi-Nord, Arcandor (były Karstadt-Quelle) czy wspomnianego ThyssenKrupp. Miasto jest organizatorem międzynarodowych targów. Od 1972 działa tam uniwersytet i założona na początku XX w. Akademia Sztuk Pięknych.

Ośrodek o tak bogatej historii posiada wiele zabytków świadczących o jego bogatej przeszłości. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że w marcu 1943 r. Essen doświadczyło bardzo ciężkich nalotów, podczas których straciło definitywnie 3 tysiące budynków, a dodatkowych 2 tysiące zostało ciężko uszkodzonych. Ucierpiały również zabytki. Mimo znacznych strat w Essen nadal jest co podziwiać. Miasto zachowało w całości swoją modernistyczną architekturę. Może się poszczycić zbiorami dzieł sztuki z czasów panowania cesarzy Ottonów. Zachowało się wspomniane opactwo żeńskie wraz ze słynną katedrą i kryptą Ottonów. Rzadkie okazy dzieł sztuki można znaleźć w skarbcu katedralnym (m.in. miecz ceremonialny cesarza Ottona III).

Warto zobaczyć późnogotyckie kościoły: św. Jana Chrzciciela (z 1471 r.) i św. Gertrudy z zachowaną romańską wieżą zachodnią. Świadkiem dawnej gminy żydowskiej jest Stara Synagoga projektu Edmunda Körnera z 1913. Wartymi uwagi są również: osiemnastowieczny zamek Borbeck i dziewiętnastowieczna Villa Hügel – dawna rezydencja Kruppów. Szczególną w Essen jest dzielnica Werden. Znajduje się tam dawny klasztor benedyktynów (z IX w.) z romańskim kościołem św. Ludgera z XII w. Tuż obok jest kościół św. Lucjusza (z X w.) przebudowany na przełomie XI-XII w. wraz z zabudowaniami klasztornymi z XVIII w. Essen posiada także ciekawe zespoły zabytków techniki. Wymienić tu można wpisany w roku 2001 na listę światowego dziedzictwa UNESCO dawny kompleks przemysłowy (kopalnia i koksownia) Zollverein i zabytkowe osiedla robotnicze. Kopalnia Zollverein nazywana jest „najpiękniejszą kopalnią świata”. W jej murach mieści się muzeum Red Dot Design ‒ największa na świecie wystawa współczesnej sztuki wzorniczej. Na zakończenie zwiedzania tego historycznego kompleksu przemysłowego poleca się wizytę w „Casino Zollverein“ – lokalu gastronomicznym w postindustrialnym historycznym otoczeniu.

Wizytówkami miasta są: i GrugaPark wraz z pięknym i stylowym ogrodem botanicznym i Muzeum Sztuki Nowczesnej (Folkwang Museum). W jego zbiorach znajdują się dzieła: van Gogha, Cézanne’a, Gauguina, Braque, Renoira, Moneta, Muncha, Turnera, Picassa, Warhola, Pollocka, Dali’ego i Baselitz’a.

W roku 2010, Essen wraz z miastami sąsiednimi (pod wspólną nazwą RUHR) zyskało tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Leżące w takim uprzemysłowionym obszarze jak Zagłębie Ruhry Essen posiada dostęp wszelkimi możliwymi środkami transportu. Do miasta, z kilku stron, biegną autostrady (A 40, A 52, A2 i A 59). Essen jest obsługiwane przez kolej, zarówno: szybką, podmiejską jak i regionalną. W niedalekiej odległości od centrum miasta (ok. 20 km na południe) znajduje się trzecie pod względem wielkości lotnisko Niemiec – port lotniczy Dusseldorf. Lotnisko utrzymuje bezpośrednie połączenia z: Katowicami, Poznaniem, Warszawą i Wrocławiem.

Warto także przyjrzeć się ofercie przewoźników autokarowych, których połączenia do Essen obsługiwane są z kilku Polskich miast i realizowane są bez przesiadki, w sposób bezpośredni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]