Flensburg

Przewozy Autokarowe do Flensburga, Niemcy
Autokary Sindbad, Becker Reisnen, Eurobus Eurolines, Agat, Autokar Polska, Marolines

Flensburg – osiemdziesięciotysięczne miasto na prawach powiatu leżące na północy kraju związkowego Szezwik-Holsztyn w północnych Niemczech, nad Zatoką Flensburską, tuż (7 km) przy granicy z Danią. Pod względem wielkości jest to trzecie miasto tego kraju związkowego po Kilonii i Lubece i najdalej na północ wysunięte miasto Niemiec.

Najbliższe Flensburgowi większe miasta są: Kilonia (ok. 86 km na południe) i duńskie Odense (ok. 92 km na północny wschód).

Tanie Bilety Autokarowe do Flensburga.
Sprawdź i Porównaj ceny w 2 Systemach Rezerwacyjnych

voyager   euroticket

To portowe miasto zostało założone w roku 1200 szybko stając się jednym z ważniejszych ośrodków księstwa Szlezwiku. Jednakże miasto nie należało do cesarstwa niemieckiego (a do sąsiedniej Danii), gdyż to obejmowało Holsztyn. Dlatego też w latach późniejszych Flensburg nie mógł stać się miastem hanzeatyckim.

Ale miasto i tak się wzbogaciło gdyż leżało na szlakach handlowych z Holsztynu w głąb Jutlandii i Północnej Fryzjii do Angeln (w Jutlandii), a także na połowach i handlu śledziem. Śledzie (specjalny ich gatunek) – główny towar eksportowy tego okresu – rozsyłano stamtąd po całej Europie.

Tanie Bilety Polska - Flensburg

Głośnym wydarzeniem w historii miasta była śmierć królowej duńskiej Małgorzaty I, która zmarła na zarazę we flensburskim porcie. W XVI w. Flensburg był wymieniany jako jeden z najważniejszych ośrodków handlowych… krajów skandynawskich. Wpływy handlowe miasta sięgały Grenlandii, Morza Śródziemnego a nawet Karaibów. Rozkwit Flensburga przyhamowała wojna trzydziestoletnia. Od tego czasu miasto zaczęło nabierać coraz bardziej niemieckiego charakteru, chociaż okoliczne wsie nadal były duńskie. Kolejny rozkwit miasta nastąpił w XVIII w. Flensburg wzbogacił się na handlu rumem i cukrem trzcinowym. Dopiero w procesie industrializacji jaki zapanował w regionie w XIX w. Flensburg ustąpił na znaczeniu rozwijającym się prężniej Hamburgowi i Kopenhadze. Zanim miasto przeszło w ręce niemieckie, po II wojnie prusko-duńskiej w roku 1864, było drugim po Kopenhadze największym portem Danii. Jeszcze do dziś miasto jest największym centrum Duńczyków w Niemczech. W dniu 1 kwietnia 1889 Flensburg stał się samodzielnym miastem prowincji Schleswig-Holstein, zachowując swój status jako siedziby powiatu Flensburg. II wojna światowa obeszła się łaskawie z Flensburgiem. Miasto niemal nie zostało dotknięte działaniami wojennymi. Co ciekawe Flensburg na kilka tygodni stal się siedzibą ostatniego rządu III Rzeszy, na którego czele stał wówczas admirał Karl Dönitz. Również we Flensburgu bazowały „awaryjne” U-booty czekające na najwyższych nazistowskich dostojników gotowe by ich wywieźć z okupowanego kraju.

O powojennym rozwoju Flensburga w dużej mierze zadecydował handel przygraniczny. Wiele duńskich firm tu lokowało swoje siedziby znajdując we Flensburgu lepsze warunki (finansowe/podatkowe) do rozwoju. Jedną z nich jest firma Danfoss – obecna Secop GmbH – nadal ściśle związana z Flensburgiem. W tym niepozornym mieście siedziby lub przedstawicielstwa mają także: browar produkujący znaną markę – Flensburger Pilsener; Flensburger Schiffbau-Gesellschaft (kompania stoczniowa); zakłady farmaceutyczne Queisser; holendersko-belgijski holding telewizyjny Versatel; filia Lufthansy; zakład produkujący pojazdy dla wojska (Flensburger Fahrzeugbaugesellschaft); przedstawicielstwo Mitsubishi; filia szwedzkiego Servage AB; czy słynące z gadżetów erotycznych przedstawicielstwo Beate Uhse AG.

O przeszłości Flensburga świadczą znajdujące się w mieście zabytki. Należą do nich: dwunastowieczny kościół św. Jana, barokowy kościół Mariacki, gotycki kościół św. Mikołaja, dawna przyszpitalna kaplica, ruiny klasztoru Franciszkanów z XIII w., rynek miejski z najstarszym budynkiem Flensburga, hala targowa z fontanną Neptuna, stara zabudowa miejska, zabytkowa dzielnica „czerwonych latarni”, most pontonowy, fragmenty murów miejskich, dawne wiatraki, ratusz miejski, dworzec główny z roku 1929 i budynki dawnych gimnazjów miejskich, w tym najstarszy pochodzący z roku 1914. Warto wiedzieć, że w stojącym do dziś budynku – dawnej Akademii Morskiej – mieściła się ostatnia siedziba rządu III Rzeszy. Na obrzeżach miasta znajduje się duży park krajobrazowy i spore tereny leśne. Miasto może pochwalić się starym dziewiętnastowiecznym cmentarzem. We Flensburgu można zobaczyć największy fiord Jutlandii. Liczy on sobie ponad 40 km. długości.

Miast posiada szeroką ofertę kulturalną. W mieście działa teatr i orkiestra symfoniczna. Nieźle prosperuje też teatr duński. Na miejscu znajdują się biblioteki, archiwa (z bogatymi zbiorami dokumentów, zdjęć i pism z dawnych Prus Wschodnich) i muzea. Do tych ostatnich należą: Muzeum Historii Sztuki i Kultury, Muzeum Żeglugi i Przemysłu Stoczniowego, Muzeum Flensburga: Miasta – Rumu; Muzeum fauny i flory Szlezwiku-Holsztyna, prywatne muzeum starych łodzi jakimi posługiwano się w krajach Bałtyckich; Muzeum Przemysłu Stoczniowego; Muzeum Rybołówstwa, muzeum klasycznych jachtów krajów Bałtyckich; statek muzeum „Alexandra” z 1908 r i jeszcze kilka innych. Flensburg znany jest z jednego z większych historycznych zbiorów praw, a także jako jedna z największych w Niemczech „baz grzeszników” (baza danych naruszających przepisy ruchu drogowego). Miasto jest organizatorem wielu wydarzeń kulturalnych, festiwali, festynów i jarmarków. Posiada uczelnie wyższe do których zaliczają się: Uniwersytet we Flensburgu; Wyższa Szkoła Techniczna; Akademia Marynarki Wojennej i Uniwersytet Duński.

Flensburg posiada łatwy dostęp. Prowadzi do niego autostrada A7. Ma dobre połączenia z Hamburgiem czy Fredericią w Danii. Można do niego dojechać koleją z głąb Niemiec czy dostać się drogą morską. Można próbować przedostać się również drogą powietrzną jednakże najbliższe lotnisko znajduje się w Hamburgu (ok. 128 km na południe) lub duńskim Billund (ok. 120 km na północ). Oba porty lotnicze posiadają bezpośrednie połączenia z Polską (Hamburg – z Krakowem i Warszawą, a Billund – z Gdańskiem). Wybierając się do Flensburga warto również sprawdzić ofertę przewoźników autokarowych.

Połączenia autokarowe do Flensburga są tanie, obsługiwane są z kilku Polskich miast i realizowane w sposób bezpośredni, bez przesiadki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]