Hamburg – Lubeka

Lotnisko Hamburg – Lubeka (LBC)

Międzynarodowy port lotniczy Lubeka, znany także jako Lubeka – Hamburg Airport, położony jest ok. 8 km na południe od centrum Lubeki i 54 km na północny-wschód od Hamburga w kraju związkowym Szlezwiku – Holsztynie na północy Niemiec. Lotnisko jest drugim portem (po hamburskim porcie lotniczym) obsługującym aglomerację Hamburga. Lotnisko w Lubece rocznie obsługuje ok. 600 tys. pasażerów. Najwięcej pasażerów – ponad 710 tys. – skorzystało z usług lotniska w roku 2005. Udziałowcem lotniska jest miasto Lubeka. Lotnisko posiada jeden pas startowy o długości 2,1 km i jeden – średniej klasy terminal pasażerski.

Obecne lotnisko cywilne powstało pierwotnie na miejscu dawnej wojskowej bazy lotniczej. Dawny, niewielki lokalny port pozostający w cieniu hamburskiego lotniska rozpoczął dynamiczny rozwój tuż po zjednoczeniu Niemiec, a znaczny udział w tym rozwoju miały tanie linie lotnicze Ryanair, które upodobały sobie to tanie lotnisko. Irlandzka tania linia lotnicza rozpoczęła regularne loty z Lubeki w roku 2000, a pierwszym jej połączeniem były stamtąd loty do Londynu – Stansted. W roku 2006 w Lubece zagościł rywal Ryanaira – WizzAir inaugurując połączenia do Gdańska i Europy Wschodniej.

Dojazd do lotniska nie nastręcza problemów. Jest ono dostępne z autostrad A1 i A20. Z centrum Lubeki w stronę lotniska prowadzi droga B207. Zmotoryzowani mają przy lotnisku do dyspozycji krótko i długoterminowe parkingi. Chętni na miejscu mogą wypożyczyć samochód od przedstawicieli: Hertz czy Sixt.

Przed terminalem na pasażerów oczekują taksówki. Około 50 m od terminala znajduje się przystanek autobusowy linii nr 6, która kursuje do centrum Lubeki (do dworca głównego). Z lotniska do Hamburga kursują autobusy przewoźnika VHH (Verkehrsbetriebe Hamburg – Holstein AG). Ich rozkład skorelowany jest z przylotami samolotów.

Alternatywą dla pasażerów jest połączenie kolejowe. Stacja kolejowa – Lubeka Port Lotniczy (Lubeck Flughafen) znajduje się ok. 300 m od terminala lotniska. Kursują stamtąd pociągi relacji Kilonia – Luneburg zatrzymujące się m.in. na głównym dworcu kolejowym w Lubece.

Wizz Air – Rezerwacja i Sprzedaż Tanich Biletów lotniczych do Niemiec / do Hamburga Lubeki

infolinia-biletyniemcy

Tanie bilety lotnicze z Polski do Hamburga – Lubeki oferuje tania linia lotnicza WizzAir na trasie:

– Gdańsk – Hamburg / Lubeka – Gdansk (Wizz Air)

Z lotniska Hamburg – Lubeka operują następujące linie lotnicze:

– Ryanair (Sztokholm – Skavsta, sezon letni: Bergamo, Girona, Palma de Mallorca, Piza, Trapani Birgi), Tailwind Airlines (sezon letni – czartery: Antalya), Wizz Air (Gdańsk), Wizz Air Ukraine (Kijów – Żuliany).

Lotnisko Hamburg – Lubeka obsługuje bezpośrednio następujące regularne kierunki:

Hiszpania (Palma de Mallorca, Girona/Barcelona),

– Polska (Gdańsk),

– Portugalia (Porto),

– Szwecja (Sztokholm – Skavsta),

– Ukraina (Kijów – Żuliany),

– Włochy (Mediolan – Bergamo, Piza, Trapani Birgi).

[Głosów:0    Średnia:0/5]