Lotnisko Gdańsk Rębiechowo

Lotnisko Gdańsk – Rębiechowo im. Lecha Wałęsy
Tanie Przeloty z Gdańska do Niemiec

Gdańskie lotnisko im. Lecha Wałęsy, do niedawna znane jako Gdańsk – Rębiechowo jest trzecim portem lotniczym (po lotnisku im. Chopina w Warszawie i podkrakowskich Balicach) w kraju pod względem wielkości obsługiwanego ruchu pasażerskiego.

Rocznie z jego usług korzysta ok. 3,3 mln podróżnych. Lotnisko jest bazą tanich linii lotniczych Ryanair i Wizz Air. Największym użytkownikiem gdańskiego portu lotniczego jest ostatnia z wymienionych linii – Wizz Air, dla której Gdańsk jest największym lotniskiem bazowym w kraju (pod względem zbazowanych samolotów i liczby obsługiwanych kierunków Gdańsk wyprzedził dotychczasową największą bazę przewoźnika – Katowice).

Lotnisko położone jest na terenach wsi Rębiechowo (od której na całe lata przyjęło swoją nazwę), ok. 12 km na północny-zachód od Gdańska, 10 km od Sopotu i 23 km od Gdyni.

Bilety Lotnicze Polska Niemcy. Tanie Loty z Gdańska Rębiechowo

Tanie Przeloty z Wrocławia do Monachium. Rezerwacja i Sprzedaż Biletów Lotniczych.

Tradycje lotnicze Gdańska sięgają okresu I wojny światowej, w czasie której na terenie miasta istniało (założone jeszcze w roku 1910) lotnisko wojskowe. Na jego bazie utworzono po wojnie pierwsze lotnisko cywilne. Jednakże obecny port lotniczy nie ma z tamtym lotniskiem nic wspólnego. Zbudowano go od podstaw w roku 1974 na terenach (240 ha) należących do wsi Rębiechowo. Był on odpowiedzią na potrzeby komunikacyjne dynamicznie rozwijającego się regionu. Po zmianach ustrojowych dokonano również zmian samego lotniska.

Gdański Port Lotniczy przekształcono w roku 1993 spółkę kapitałową. Moda na tanie latanie uwolniła potencjał gdańskiego lotniska tak, że z końcem lat 90-tych należało pomyśleć o budowie terminala pasażerskiego odpowiadającego wymogom rosnącego ruchu pasażerskiego. Terminal spełniający ówczesne wymogi oddano do użytku na 1000 – lecie Gdańska, w roku 1997.

Jednakże kiedy od roku 2006 lotnisko przekroczyło pierwszy milin pasażerów obsłużonych w jednym roku i liczba ta zaczęła mocno wzrastać pojawiła się koncepcja budowy kolejnego budynku terminala, mogącego obsłużyć nawet 5 mln podróżnych. Okazją ku temu były zaplanowane na 2012 r Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, których jedną z aren był właśnie Gdańsk. Obecnie pasażerowie odprawiani są z nowego (T2) – otwartego na Euro 2012 – terminala.

Port lotniczy w Gdańsku jest lotniczą „bramą północy”. Obsługuje najwięcej w Polsce kierunków do Skandynawii i do Niemiec.

Kierunki i obsługujące je z lotniska Gdańsk linie lotnicze:

– Air Berlin (do 12 kwietnia 2015 r. – Berlin-Tegel)

– Air Berlin obsługiwane przez Darwin Airline (od 13 kwietnia 2015 r. loty Gdańsk – Berlin-Tegel)

– Czech Airlines (od 25 maja 2015 r. – Poznań, Praga)

– Finnair obsługiwane przez Flybe Nordic (od 11 maja 2015 r. – Helsinki)

– PLL LOT (od 1 kwietnia 2015 r. – Kraków, Warszawa – Chopina)

– Lufthansa (Frankfurt)

– Lufthansa Regional obsługiwane przez Lufthansa CityLine (Monachium)

– Norwegian Air Shuttle (Oslo-Gardermoen)

– Ryanair (od 29 marca 2015 Alicante, Birmingham, Bristol, Cork, Dublin, Edynburg, Kraków, Leeds/Bradford, Londyn-Stansted, Manchester, Oslo – Rygge/Moss, Warszawa-Modlin, sezonowo: Piza)

– Scandinavian Airlines (Kopenhaga, Oslo-Gardermoen)

– Wizz Air (od 19 czerwca 2015 r.       Aberdeen, Alesund, Barcelona, Bergamo-Mediolan, Bergen, od 19 czerwca 2015 r. Billund, od 19 czerwca 2015 r. Bruksela – Charleroi, Doncaster/Sheffield, Dortmund, Eindhoven, od 31 marca 2015 r. Frankfurt – Hahn, Glasgow, Goteborg-Landvetter, Groningen, Haugesund, Kolonia/Bonn, Kristiansand, Liverpool, London-Luton, Lubeka/Hamburg, Malmo, Malta, od 30 marca 2015 r. Molde, Oslo – Sandefjord Torp, Paryż – Beauvais, Stavanger, Sztokholm-Skavsta, Trondheim, Turku, sezonowo: kontynuacja trasy od 31 marca 2015 r. Rzym-Fiumicino.

[Głosów:0    Średnia:0/5]